Wentylacja

Wentylacja

Wentylacja

Zacznijmy od scharakteryzowania procesu wentylacji. Jest to nic innego jak specyficzny obieg mas powietrza w taki sposób, aby było wentylowanie na linii pomieszczenie czy cały obiekt a teren na zewnątrz. Dzięki temu możliwe okazuje się przede wszystkim wymienienie już mętnych mas, zanieczyszczonych, zużytych na świeże, rześkie powietrze, które umożliwia bezpieczne oddychanie.

Wentylacja odgrywa niesamowicie istotną rolę jednakże nie tylko u ludzi, ale w dużej mierze również w dziedzinie pracy maszyn. Generalnie pozwala to na zabezpieczenie sprzętów mechanicznych przed przegrzaniem, a także na utrzymanie ich w efektywnej pracy, bez konieczności płacenia horrendalnych rachunków za energię elektryczną wynikających zwłaszcza z nadmiernie wytężonego działania tychże maszyn.

Wentylacja

Nie zapominajmy też, że powietrze powinno być filtrowane, mieszane z tlenem, z odpowiednim poziomem wilgotności oraz stosownie wyregulowane. Istnieje wiele charakterystycznych rodzajów wentylacji takich jak naturalna, czyli po prostu otwarcie okien i zrobienie zwykłego przeciągu, bez zastosowania jakichkolwiek przyrządów czy urządzeń. Kolejny rodzaj to wentylacja grawitacyjna a zatem taka, w której wykorzystywana jest różnica ciśnień w obrębie wentylowanej powierzchni, a także wyjścia kanału wentylacyjnego.

Kolejny rodzaj to mechaniczna wentylacja czyli wymienianie mas powietrza poprzez sterowanie przez człowieka. Na konie warto również wspomnieć o zestawieniu elementów typowych dla wentylacji grawitacyjnej z elementami tradycyjnymi dla wentylacji mechanicznej, czyli chodzi tu o nowoczesną wentylację hybrydową, jaka jest także kontrolowana i stale monitorowana przez człowieka. Musimy wiedzieć, że jeżeli wentylacja nie jest dobra, niestety ale pojawiają się tego od razu poważne skutki, jakie w większości przypadków nie ograniczają się wyłącznie do dyskomfortu odczuwanego mętnymi masami powietrza krążącego a w zasadzie wiszącego w danym pomieszczeniu, ale schorzeniami zdrowotnymi. W słabo wentylowanych obiektach szybko rozwija się pleśń, która rzutuje na organizm ludzki i psuje estetykę budynku mieszkalnego.

Co więcej, jest bardzo duży poziom wilgotności, co także nam nie służy a w danym miejscu tworzy się generalnie nieprzyjemny, trudny do wytępienia zapach. Jeszcze co innego to ciąg wsteczny, co rozumie się jako powracanie tych zapachów, które wywiało przez kratki wentylacyjne. Nie zapominajmy też o objawach, wręcz symptomach niewidocznych czyli migrenach, chorobach krążeniowych, schorzeniach układu oddechowego, alergiach, podrażnieniu błon śluzowych.

Artykuł napisany przez: