Klimatyzacja

Klimatyzacja

Klimatyzacja

Klimatyzacją określa się wymianę mas powietrza w danym obiekcie, w którym jest albo za gorąco, albo wręcz przeciwnie – za zimno i chcemy uregulować temperaturę. Docenienie klimatyzacji następuje zwłaszcza w środku lata, kiedy na zewnątrz panują naprawdę wysokie temperatury, a my zamiast ociekać potem w aucie czy biurze, wygodnie siedzimy w klimatyzowanej przestrzeni. Poprawia to w znaczącym stopniu warunki pracy, jazdy, życia. Jest to poprawa komfortu, zwiększenie bezpieczeństwa, bowiem zbyt duszne, gorące powietrze może prowadzić na przykład do zesłabnięć itd.

Klimatyzacja

Klimatyzacja jest też niezbędna w przemyśle spożywczym, ale także w przemyśle elektronicznym. Wydziela się szereg rozmaitych rodzajów klimatyzatorów, w tym wiele ich odmian występuje w typie split. Pierwsza kategoria podziału obejmuje podział pod względem montażu – na tej podstawie występują klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe, podstropowe czyli stojące a więc tak zwane przypodłogowe. Biorąc zaś pod uwagę ilość wewnętrznych jednostek, jakie są zespolone z jednostką zewnętrzną, wyróżnia się multisplity, pojedyncze klimatyzatory, systemy VRV czyli inaczej VRF.

Do tego dochodzi klasyfikacja w oparciu o sposób pracy. Na tej podstawie mowa o klimatyzatorach wyposażonych w opcję chłodzenia, ale też grzewczo-chłodzących wyposażonych w tak zwaną pompę cieplną bądź także nagrzewnicę elektryczną. Do tego dochodzą klimatyzatory klasyczne a więc na sprężarkę oraz inwerterowe a więc z regulacją obrotów sprężarki.

Artykuł napisany przez: